Zawieszenie spłaty rat

Zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to inwestycja długookresowa, tak więc w okresie kredytowania może się wiele wydarzyć. Tak więc co klient powinien zrobić jeśli zagrozi mu stała lub tymczasowa niewypłacalność? Powinien jak najszybciej zgłosić się do banku, jeszcze zanim powstaną pierwsze zaległości w spłacaniu rat. Ponieważ banki bardzo często i chętnie wchodzą w negocjacje z klientem, licząc na to, że wspólnie znajdą oni wyjście z sytuacji. Dla banku nie liczy się wyłącznie kapitał finansowy, ale i również klient bo to on stanowi najważniejszy kapitał dla banku. Tak więc jeśli odpowiednio szybko zacznie się negocjacje z bankiem można liczyć na jego przychylność. Jednak jeśli zacznie się zwlekać, przystąpienie do rozmów może stać się o wiele trudniejsze. Wiele banków w przypadku kredytów hipotecznych posiada w umowach stosowny zapis mówiący o tymczasowej niewypłacalności klienta. Jeśli klient odpowiednio szybko zgłosi problemy finansowe może ubiegać się o tzw. wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu przez określony czas. Wakacje kredytowe jednak są ściśle określone w umowie. W większości przypadków nie mogą trwać one dłużej niż trzy miesiące, w szczególnych przypadkach jednak można wnioskować o zawieszenie jego spłaty nawet na okres 36 miesięcy. W zależności od rodzaju umowy, zawieszenie rat może wiązać się z dodatkowymi kosztami lub być darmowe.

Zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego

Wszystko zależy od tego jaki aneks został zapisany w umowie kredytowej. Niektóre kredyty można zawiesić wyłącznie na okres 3 kolejnych miesięcy i tylko jeden raz w okresie kredytowania. Inne zaś można zawiesić na okres nawet pół roku i to kilkakrotnie w okresie jego spłaty. Zawieszanie spłaty kredytu jednak jest dość ryzykowne, ponieważ osoby często zawieszające i zwlekające ze spłatą zadłużenia stają się klientami dla banku uciążliwymi. Tak więc bank z czasem może nałożyć na takich klientów dodatkowe koszty.


Przeczytaj na innych stronach

Serwis i naprawa okien

Sprawdź usługi profesjonalnego serwisu i naprawy okien świadczone przez renomowaną warszawską firmę Stol-Kam – prekursora w tej dziedzinie. Kompleksowa oferta zawiera wymianę szyb zespolonych jak i zwykłych, malowanie okien i drzwi drewnianych jak i plastikowych, regulację okuć drzwiowych i okiennych, uszczelnianie okien – wymianę uszczelek i masy uszczelniającej. Dodatkowe wyposażenie i przerabianie stolarki okiennej i drzwiowej. Na życzenie klienta okresowy przegląd i konserwację.

Czosnek

Uprawa czosnku – zobacz jego wymagania glebowe oraz klimatyczne, sadzenie, nawożenie, zapobieganie szkodnikom i chorobom oraz jak optymalnie przechowywać czosnek.