Oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Zastanawiając się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego większość ludzi, a właściwie wszyscy rozsądni ludzie, zwracają szczególną uwagę na wysokość oprocentowania danego kredytu. Na oprocentowanie jego składają się następujące czynniki: stopa bazowa oraz marża banku. Dopiero po dodaniu do siebie obu tych czynników otrzymać można faktyczną wysokość stopy procentowej danego kredytu. Tak więc nie warto sugerować się tym, że na ulotce reklamowej napisane jest, iż bank oferuje kredyt z niskim oprocentowaniem, a małym druczkiem dopisane jest, iż marża od takiego produktu finansowego jest tak wysoka, że staje się on nieopłacalny.

Oprocentowanie

Co prawda takie chwyty marketingowe w polityce banków odchodzą już w zapomnienie, ponieważ walka o klienta wymusza na bankach większą rzetelność i konieczność informowania klientów o wszystkich ewentualnych jego kosztach. O ile stopy bazowej kredytu nie można negocjować, ponieważ jest ona z góry ustalana przez zarząd banku, o tyle wysokość marży owszem. Tak więc decydując się na kredyt warto się z bankiem targować, ponieważ dzięki silnej konkurencji na rynku kredytów hipotecznych banki bardzo często dają się ‘ugłaskać’, aby dzięki temu uzyskać kolejnego klienta. Jeśli zaciąga się go w banku, którego jest się stałym klientem również można liczyć na większe przywileje. Ponieważ w przypadku stałych klientów większość banków udziela im kredytów np. z mniejszym oprocentowaniem lub nalicza znacznie mniejszą marżę. Co za tym idzie spłaca się wówczas jedynie kwotę pożyczoną, plus ewentualnie niewielki procent, bo w końcu bank też musi zarabiać. Banki udzielają również dużych rabatów jeśli poza kredytem klient zdecyduje się również na dodatkowe usługi oferowane przez dany bank. Takimi dodatkowymi usługami są np. lokata, rachunek oszczędnościowy lub karta kredytowa.


Przeczytaj na innych stronach

Sekatory i nożyce ogrodnicze

Sekatory i nożyce – szczegółowe informacje o rodzajach sekatorów i nożyc ogrodniczych.

Nawóz organiczny

Bardo łatwo przyswajalny ekologiczny nawóz organiczny otrzymywany w procesie wermikompostowania od dżdżownic kompostowych.